ژنراتور آب شیرین صفحه ای

ژنراتور آب شیرین صفحه ای

ژنراتور آب شیرین صفحه ای چیست؟

ژنراتور آب شیرین صفحه ای به عنوان مولد آب شیرین دریایی نیز شناخته می شود. دستگاهی است که از مبدل حرارتی صفحه ای برای تولید آب شیرین از آب دریا استفاده می کند. آب دریا از طریق مبدل حرارتی صفحه ای عبور می کند که گرما را از یک سیال داغ (مانند آب خنک کننده موتور) به آب دریا منتقل می کند.

این فرآیند باعث تبخیر و متراکم شدن آب دریا در سطحی جداگانه و تولید آب شیرین می شود. ژنراتورهای آب شیرین از نوع صفحه ای معمولاً در کشتی های دریایی استفاده می شوند تا منبع قابل اعتماد و پایدار آب شیرین برای آشامیدن، پخت و پز و سایر اهداف را فراهم کنند.

یک ژنراتور آب شیرین صفحه ای چگونه کار می کند؟

یک مولد آب شیرین از نوع صفحه ای با استفاده از مبدل حرارتی صفحه ای برای تولید آب شیرین از آب دریا کار می کند. در ادامه مراحل اساسی نحوه عملکرد آن را توضیح می دهیم.

ابتدا آب دریا به داخل ژنراتور کشیده می شود و از طریق مبدل حرارتی صفحه ای پمپ می شود که مجموعه ای از صفحات فلزی روی هم است که توسط فضاهای کوچک از هم جدا شده اند. سیال داغ مانند آب خنک کننده موتور نیز از طریق مبدل حرارتی صفحه ای در یک کانال جداگانه به گردش در می آید.

گرما از سیال داغ از طریق صفحات فلزی مبدل حرارتی به آب دریا منتقل می شود. این امر باعث گرم شدن و تبخیر آب دریا می شود. سپس، آب تبخیر شده دریا بالا آمده و بر روی سطح جداگانه ای متراکم می شود که معمولاً مجموعه ای از صفحات خنک تر است. این فرآیند، آب شیرین تولید می کند که سپس برای استفاده جمع آوری و ذخیره می شود. آب غلیظ باقی مانده دریا که اکنون به دلیل حذف آب شیرین متراکم تر می شود، دوباره به اقیانوس تخلیه می شود.

ژنراتورهای آب شیرین صفحه ای بسیار کارآمد هستند زیرا از گرمای اتلاف سایر سیستم های روی کشتی برای گرم کردن آب دریا استفاده می کنند و انرژی مورد نیاز برای این فرآیند را کاهش می دهند. آنها همچنین جمع و جور هستند و در مقایسه با سایر ژنراتورهای آب شیرین به فضای کمتری نیاز دارند، که آنها را به گزینه ای محبوب برای کشتی های دریایی تبدیل می کند.

ضوابط طراحی ژنراتور آب شیرین صفحه ای

– این مبدل از یک اواپراتور، کندانسور، اجکتور خلاء و لوازم جانبی سیستم تشکیل می شود. سیستم کنترل مطابق با استاندارد سازنده است و شامل یک شوری سنج تخصصی با جبران دما می باشد.

– این طراحی شرایط دریای خشن را با دمای آب دریا 32 درجه سانتیگراد و دمای آب خنک کننده سیلندر 80 درجه در نظر می گیرد. با وجود این شرایط چالش برانگیز، این واحد دارای ظرفیت تولید تقطیر 12 تن در روز است. هر واحد دارای یک اواپراتور و کندانسور است که در یک محفظه نصب خواهد شد.

– ما به شدت از بالاترین استانداردهای کیفیت و ایمنی پیروی می کنیم و اطمینان می دهیم که همه محصولات ما الزامات دقیق گواهینامه های GRG، FDA و SGS را برآورده می کنند.

اجزای ژنراتور آب شیرین صفحه ای

– ژنراتور آب شیرین نوع صفحه ای عمدتاً از یک محفظه تبخیر، یک محفظه متراکم، یک اجکتور خلاء و یک پمپ آب شیرین برای انتقال آب مقطر به مخزن ذخیره سازی تشکیل شده است.

– مبدل حرارتی که از تیتانیوم ساخته شده است، با استفاده از حرارت آب ژاکت و نقطه جوش پایین‌تر آب در محیط خلاء، حفظ انرژی را ممکن می‌سازد.

ژنراتور آب شیرین صفحه ای
ژنراتور آب شیرین صفحه ای

ویژگی های ژنراتور آب شیرین صفحه ای

– صفحه تیتانیک با کیفیت بالا برای اواپراتور و کندانسور.

– سازگاری بالایی با منابع گرمایشی مختلف مانند آب ژاکت، بخار، و روغن حرارتی.

– کابینت کنترل با شوری سنج تخصصی.

– بدون قطعه متحرک، تعمیر و نگهداری کمتر.

در این مقاله سعی کردیم که به معرفی اجمالی و قابل قبولی از ژنراتور آب شیرین صفحه ای بپردازیم. شما می توانید برای خرید انواع مبدل ها حرارتی از جمله مبدل حرارتی پوسته و لوله، مبدل حرارتی صفحه ای، مبدل حرارتی هوا خنک و…. با متخصصین ما در شرکت یاران قطعه توس خراسان (یارا مبدل) تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.