مقایسه مبدل حرارتی پوسته ولوله و مبدل صفحه ای :

مقایسه مبدل حرارتی پوسته ولوله و مبدل صفحه ای :

دستگاهی است که برای انتقال حرارت بین دو محیط مختلف استفاده می‌شود. یکی از نوع‌های مبدل حرارتی، مبدل حرارتی پوسته و لوله است که در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. اما مبدل حرارتی صفحه‌ای نیز به تازگی مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله، ما به مقایسه مبدل حرارتی پوسته و لوله و مبدل صفحه‌ای خواهیم پرداخت.

مبدل حرارتی پوسته و لوله:

مبدل حرارتی پوسته و لوله شامل دو قسمت است. قسمت بیرونی (پوسته) و قسمت داخلی (لوله). مایع گرمایی از داخل لوله جریان داده می‌شود و در مقابل آن، مایع خنک‌کننده از بیرون پوسته جریان داده می‌شود. این دو مایع از همدیگر جدا می‌شوند و حرارت از مایع گرمایی به مایع خنک‌کننده منتقل می‌شود. یکی از مزایای مبدل حرارتی پوسته و لوله، قابلیت چند کاربردی آن است. این مبدل حرارتی برای گرم کردن یا خنک کردن مایعات، گازها و حتی بخارها استفاده می‌شود.

مبدل حرارتی صفحه‌ای:

مبدل حرارتی صفحه‌ای شامل صفحات تخت و موازی است که برای انتقال حرارت بین دو مایع در معرض یکدیگر قرار دارند. مایع گرمایی از یک سمت از مبدل حرارتی جریان داده می‌شود و در مقابل آن، مایع خنک‌کننده از سمت دیگر جریان داده می‌شود. این دو مایع در میان صفحات تخت جریان داده می‌شوند و حرارت از مایع گرمایی به مایع خنک‌کننده منتقل می‌شود. یکی از مزایای مبدل حرارتی صفحه‌ای، حجم کمتر آن نسبت به مبدل حرارتی پوسته و لوله است.

مقایسه مبدل حرارتی پوسته و لوله و مبدل حرارتی صفحه‌ای:

1- کارایی:

مبدل حرارتی پوسته و لوله به دلیل اندازه بزرگ‌تر خود، برای انتقال حرارت به میزان بیشتری قادر است. اما مبدل حرارتی صفحه‌ای به دلیل وجود صفحات بیشتر، می‌تواند برای انتقال حرارت به میزان بیشتری استفاده شود.

2- هزینه:

مبدل حرارتی پوسته و لوله به دلیل مشکلات تولید و اجرای پوسته، هزینه بیشتری دارد. اما مبدل حرارتی صفحه‌ای به دلیل سادگی تولید و اجرا، هزینه کمتری دارد.

3- فشار:

مبدل حرارتی پوسته و لوله به دلیل مقاومت بیشتر در برابر فشار، برای فشارهای بالاتر مناسب است. اما مبدل حرارتی صفحه‌ای به دلیل نازک‌تر بودن صفحات، در فشارهای بالاتر قابلیت انعطاف بیشتری دارد.

نتیجه گیری:

با توجه به مزایا و معایب هر دو مبدل حرارتی، انتخاب بین آن‌ها بستگی به نیاز و شرایط سیستم دارد که شرکت یارا مبدل میتواند بهترین نوع را انتخاب بکند . اگر نیاز به انتقال حرارت به میزان بیشتری و در فشارهای بالاتر وجود دارد، بهتر است از مبدل حرارتی پوسته و لوله استفاده کرد. اما اگر هزینه مهمتر است و نیاز به حجم کمتری وجود دارد، بهتر است از مبدل حرارتی صفحه‌ای استفاده کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.