مبدل های حرارتی در صنایع کاغذ و پالپ

مبدل های حرارتی در صنایع کاغذ و پالپ

مبدل حرارتی چگونه در خط تولید صنعت پالپ و کاغذ جای می گیرند؟

مبدل های حرارتی در سراسر جهان بسیار محبوب هستند، اما برای صنعت کاغذ ضروری می باشند. بدون مبدل های حرارتی در صنایع کاغذ سازی و کارخانه های پالپ و کاغذ دارای هزینه های انرژی بسیار بالایی خواهند بود. این موضوع برای محیط زیست و همچنین کیفیت محصولات این کارخانه ها خوب نیست.

در صنعت خمیر (پالپ) و کاغذ از انرژی بسیار زیادی در فرآیندهای مختلف خشک کردن کاغذ استفاده می شود. خشک کردن یک مرحله ضروری در فرآیند تبدیل این صنعت است. به همین جهت، مبدل حرارتی مورد استفاده برای گرمایش هوا باید قابل اعتماد و بسیار کارآمد باشد تا هزینه مصرف انرژی کارخانه به حداقل برسد.

فرآیند تولید کاغذ با پردازش و پالایش خمیر چوب شروع می شود و سپس قبل از تشکیل کاغذ به مرحله سفید کردن و تمیز کردن می‌رود. در این فرآیند همه مراحل با کمک مبدل های حرارتی انجام می‌شود.

در صنایع پالپ و کاغذ از چه نوع مبدل های حرارتی استفاده می شود؟

مبدل‌ حرارتی صفحه‌ ای برای گرم کردن مایعات مورد استفاده برای ایجاد خمیر از چوب استفاده می‌شود. فرآیندی که شامل ترکیبات شیمیایی است. در این فرآیند ساختار چوب را از هم جدا می‌کنند و ماده‌ای باقی می‌گذارد که می‌تواند با پردازش بیشتر به کاغذ تبدیل شود.

فرآیندهای ثانویه شامل سفید یا رنگ کردن خمیر کاغذ است که این فرآیند توسط مبدل حرارتی پوسته و لوله و صفحه ای انجام می شود. با حصول رنگ مورد نظر خمیر را از دستگاه کاغذ عبور می دهند تا تبدیل به کاغذ شود. این کار خمیر را به تارهای نازکی تبدیل می کند که صفحه را تشکیل می دهد. سپس در طی آن رطوبت ورقه ها از بین می رود و از نوعی دمنده برای خشک شدن کامل آن استفاده می شود.

مبدل های حرارتی بخار (کویل بخار) اغلب برای گرم کردن هوا استفاده می شوند. این مبدل ها برای خشک کردن خمیر چوب در کارخانه های خمیر کاغذ و کاغذ یا حتی چوب در خشک کن های کوره استفاده می شوند. رایج ترین مایعات انتقال حرارت که برای گرم کردن هوا استفاده می شود، آب یا مخلوط آب-گلیکول یا بخار است. گاهی اوقات استفاده از بخار در کویل ها مشکلاتی را به همراه دارد که منجر به خرابی زودرس کویل ها می شود. شرکت یاران قطعه توس خراسان (یارا مبدل) تا به الان طیف کاملی از کویل‌های بخار را ارائه داده است که طراحی خاص حرارتی و مکانیکی آن خطر خرابی کویل بخار را به حداقل می‌رساند.

عوامل خرابی مبدل های حرارتی بخار (کویل بخار) در صنعت کاغذ و پالپ

گاهی انجماد میعانات در زمانی رخ می دهد که دمای هوای ورودی کمتر از نقطه انجماد قرار دارد که از دلایل اصلی شکستگی کویل بخار می باشد. طراحی با استفاده از لوله های توزیع کننده در سیم پیچ ها گاهی برای جلوگیری از یخ زدگی میعانات کافی نیست. میعانات بخار باید به سرعت تخلیه شود. این کار موجب جلوگیری از یخ زدگی یا اسیدی شدن آن می شود زیرا میعانات بخار منجر به خرابی زودرس کویل بخار می شوند .

کویل های بخار طراحی شده در شرکت یاران قطعه توس خراسان (یارا مبدل) اجازه می دهد میعانات پس از هر ردیف لوله پره دار تخلیه شود. البته علاوه بر طراحی صحیح کویل های بخار، در نظر داشتن سیستم کنترل بخار این مبدل های حرارتی بخار نیز مهم است تا از مشکلات تخلیه میعانات در کویل های بخار جلوگیری شود. در واقع مبدل های مورد استفاده در کارخانه های خمیر کاغذ (پالپ) و کاغذ باید بر اساس محتوا و ماهیت سیالات مورد استفاده، ساخته شوند تا بازه های زمانی تمیز کاری آن را به حداکثر برساند و قطعات تا حد ممکن دیرتر فرسوده شوند.

کویل های بخار شرکت یاران قطعه توس خراسان (یارا مبدل) اجازه می دهد میعانات پس از هر ردیف لوله پره دار تخلیه شود. البته علاوه بر طراحی صحیح کویل های بخار، در نظر داشتن سیستم کنترل بخار این مبدل های حرارتی بخار نیز مهم است تا از مشکلات تخلیه میعانات در کویل های بخار جلوگیری شود.

عوامل خرابی مبدل های حرارتی بخار
فرسودگی قطعات مبدل به دلیل اسیدی شدن میعانات

کاربرد های دیگر مبدل های حرارتی در صنایع کاغذ و پالپ

– تولید آب گرم

– بخاری های سوختی (تولید گاز طبیعی، نفت کوره سنگین)

– اواپراتور( evaporator )- کندانسور- روغن انتقال حرارت – آب فوق گرم و غیره

– مبدل های حرارتی برای تصفیه فاضلابی که باقی مانده: کارخانه های کاغذسازی باید از قوانینی پیروی کنند که بر اساس آن فاضلاب آنها باید قبل از تخلیه در محیط طبیعی در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد در یک کارخانه تصفیه شود.

آن کارخانه می تواند با بازیابی گرما از فاضلاب (پساب ها) قبل از تخلیه (حتی زیر 30 درجه سانتیگراد) در هزینه های خود صرفه جویی کند.

– همچنین از نوعی دیگر مبدل های حرارتی استفاده می‌کنند که به عنوان سیستم بازیابی حرارت زباله شناخته می‌شود. که موجب صرفه جویی در انرژی ، منابع و سرمایه کارخانه ها می شود. یک مبدل بازیابی گرمای اتلاف قادر است گرما و رطوبت اتاق را برای استفاده مجدد بدون اعمال فشار بیشتر بر منبع انرژی که معمولاً هوا و آب را برای فرآیند تولید کاغذ فراهم می کند جذب کند. در اصل این یک سیستم بازیافت است که هیچ جنبه منفی ندارد.

در پایان

مهندسین شرکت یاران قطعه توس خراسان (یارا مبدل) قادر به طراحی حرارتی و مکانیکی مبدل حرارتی شما با در نظر گرفتن تمام ویژگی‌های خاص فرآیند به بهترین شکل ممکن هستند.جهت مشاوره و سفارش با واحد فنی یارا مبدل در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.