مبدل های حرارتی در صنایع نوشیدنی

مبدل های حرارتی در صنایع نوشیدنی

تقریباً هر نوشیدنی موجود در بازار،امروزه با کمک مبدل حرارتی ساخته می شود. بنابراین مبدل های حرارتی برای تولید نوشیدنی های ایمن در صنایع نوشیدنی ضروری هستند. بیایید دقیقاً به نقش مبدل های حرارتی در فرآیند تولید نوشیدنی بپردازیم.

چه نوشیدنی هایی را می توان با استفاده از مبدل حرارتی تولید کرد؟

تقریباً هر نوشیدنی که نیاز دارید با یک مبدل حرارتی پوسته و لوله و یا مبدل حرارتی صفحه ای تولید شده است. مانند:

– آب میوه
– مشروب
– نوشیدنی بدون الکل
– نوشیدنی های ورزشی
– چای
– شربت

حتی محصولات نوشیدنی حاوی کربناته و همانطور که پیشتر گفتیم خمیر کاغذ را می توان با مبدل حرارتی تولید کرد. در واقع، پاستوریزه کردن آب میوه یکی از رایج‌ترین کاربردهای مبدل حرارتی در صنایع نوشیدنی است. این به این دلیل است که سطح بزرگ تبادل حرارت منجر به یک فرآیند گرمایش و خنک‌کننده سریع و ثابت می‌شود که برای پاستوریزه کردن نوشیدنی‌ها عالی است.

فرآیند تبادل گرمای نوشیدنی

به عبارت ساده تر، مبدل های حرارتی برای گرم کردن و خنک کردن نوشیدنی ها در طول تولید استفاده می شوند. اما بیایید نگاهی دقیق‌تر به نحوه عملکرد یک مبدل حرارتی برای تولید انواع مختلف نوشیدنی بیندازیم. (و اینکه چگونه این فرآیند بین انواع نوشیدنی متفاوت است؟).

نوشابه های گازدار/نوشیدنی های ورزشی

برای ایجاد نوشابه و نوشیدنی های ورزشی، شربت از طریق مبدل حرارتی عبور می کند و تا بیش از 200 درجه فارنهایت گرم می شود. این فرآیند قبل از افزودن کربناته به محصول اتفاق می افتد. با گرمایش و سرمایش دقیق مجاز با مبدل حرارتی، این تجهیزات به اطمینان از ثابت ماندن طعم و رنگ محصول کمک می کند و به طولانی شدن عمر مفید کمک می کند.

آبمیوه (پالپ و بدون پالپ)

مشابه پاستوریزاسیون برای لبنیات، مبدل های حرارتی برای از بین بردن باکتری های مضر در آب میوه ها استفاده می شود. اما بر خلاف کارخانه های لبنی، فرآیند تولید آبمیوه باید تخمیر و اسیدیته (و رسوب و خوردگی که در نتیجه سریعتر رخ می دهد) را در نظر بگیرد. در طی فرآیند پاستوریزه کردن، آب میوه برای مدت زمان مشخصی تا دمای 205 درجه فارنهایت گرم می شود.

مبدل های حرارتی در صنایع نوشیدنی

فرآیند پاستوریزه کردن نوشیدنی

مبدل های حرارتی وظیفه پاستوریزه کردن نوشیدنی ها را قبل از سرد شدن، ذخیره سازی و در نهایت مصرف دارند. این فرآیند نه تنها طعم و مزه نوشیدنی را بهبود می بخشد، بلکه به اطمینان از اینکه محصولات حاوی سطح ایمن باکتری هستند نیز کمک می کند. فرآیند پاستوریزاسیون برای نوشیدنی ها مشابه فرآیندی است که در کارخانه های لبنی استفاده می شود.

به طور معمول، دو روش اصلی پاستوریزه کردن نوشیدنی وجود دارد: استاندارد و فلش.

چالش های رایج مبدل حرارتی در کارخانه های نوشیدنی

رسوب گیری: رسوب به تجمع در صفحات و لوله های مبدل حرارتی اشاره دارد. بسته به نوشیدنی تولید شده، این می تواند ذرات آب میوه یا انباشته شدن شربت مورد استفاده برای تهیه نوشابه باشد. رسوب گیری طبیعی است، اما در نهایت مستلزم آن است که کارخانه برای اطمینان از یک محصول ایمن و باکیفیت اقدام به رسوب زدایی کند.

برای رفع رسوب، کارخانه ها باید اقدامات رسوب زدایی را در فاصله زمانی لازم انجام دهند.

خوردگی: نوشیدنی هایی مانند نوشابه حاوی اسید، کنسانتره و شربت هستند. در حالی که نوشیدنی های ورزشی حاوی نمک هستند. این مواد می توانند منجر به خوردگی شوند. در نتیجه، صفحات و لوله های فولادی ضد زنگ استاندارد در فرآیند تولید نوشیدنی به خوبی در کارخانه لبنیات مقاومت نمی کنند. بنابراین، کارخانه‌های نوشیدنی اغلب از صفحاتی استفاده می‌کنند که باعث می‌شود در برابر محیط‌های خورنده انعطاف‌پذیرتر شده و طول عمر صفحه افزایش یابد.

نگهداری نادرست: بدون اقدامات نگهداری مناسب، باکتری های مضر می توانند به محصول راه پیدا کنند. اطمینان از اینکه واشرها به طور مرتب تعویض می شوند و سطوح صفحه به اندازه کافی تمیز و بازرسی شده اند به کارخانه ها کمک می کند محصولات ایمن و با کیفیت تولید کنند.

خرابی برنامه ریزی نشده: زمانی که تجهیزات به درستی نگهداری نمی شوند (یا CIP یا بازرسی مناسب دریافت نمی کنند)، می تواند به سرعت منجر به تعمیرات گران قیمت و خرابی های برنامه ریزی نشده شود. این بر روی خط نهایی تأثیر می گذارد.

اندازه مبدل حرارتی در صنایع نوشیدنی

اندازه مبدل حرارتی شما به زمینه کاری کارخانه شما بستگی دارد. از جمله فرآیند منحصر به فرد، ترکیب مواد تشکیل دهنده و حجم تولید. همچنین هوشمندانه است که اهداف خود را در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که مبدل حرارتی شما می تواند با افزایش حجم تولید خود مقیاس شود.

ما در شرکت یاران قطعه توس خراسان(یارا مبدل) مبدل‌های حرارتی را سفارشی می‌سازیم تا با ظرفیت کارخانه شما متناسب باشد و در عین حال ظرفیت آینده را نیز در نظر می‌گیریم.

سخن آخر

ما در شرکت یاران قطعه توس خراسان(یارا مبدل) مبدل های خود را برای صنایع غذایی و نوشیدنی، به گونه ای طراحی کردیم که منجر به موارد زیر می شود:

– کاهش رسوب ناشی از ذرات نوشیدنی در طول فرآیند تبادل حرارت
– یک فرآیند CIP موثرتر
– انتقال حرارتی کارآمدتر

شما می توانید جهت ارتباط و هماهنگی های بیشتر با مهندسیم ما در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.