مبدل های حرارتی در صنایع شیمیایی

مبدل های حرارتی در صنایع شیمیایی

مبدل حرارتی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین ابزارها در صنایع شیمیایی می باشد و برای دهه ها نقش مهمی در فرآیندهای شیمیایی بسیاری از بخش ها داشته اند و به خنک کردن مایعات گرم و گرم کردن مایعات سرد کمک می کنند. در سراسر صنایع شیمیایی همیشه نیاز به کنترل دمای مایعات خورنده یا متراکم کردن گازهای خورنده به عنوان بخشی از فرآیند شیمیایی وجود دارد.

مبدل حرارتی وسیله ای است که برای انتقال موثر انرژی از یک سیال به سیال دیگر استفاده می شود. از این رو انواع زیادی از مبدل های حرارتی وجود دارد که از لوله ها یا صفحاتی استفاده می کنند که دو جریان فرآیند از طریق آنها جریان می یابد. سپس گرما را بین جریان ها مبادله می کنند. به طور کلی مبدل های حرارتی در صنایع شیمیایی کاربردهای مختلفی در تولید مواد شیمیایی از جمله تولید اسید سولفوریک ، تولید اسید نیتریک ، تولید اسید فسفریک و…. دارند.

انواع مبدل های حرارتی مناسب برای صنایع شیمیایی

مبدل حرارتی پوسته و لوله

مبدل حرارتی پوسته و لوله معمولاً برای کاربردهای پرفشار یا کاربردهایی که انتقال حرارت آنها باید در خلاء انجام شود انتخاب می‌شود. این کار با اجازه دادن به مایع یا گاز از طریق مجموعه ای از لوله های محصور شده در یک پوسته فلزی کار می کند. سیال یا گاز بر اساس خورندگی ماده و وضعیت محصول نهایی – اعم از سیال مایع یا گازی – انتخاب می شود. توانایی‌های مهاری عالی مبدل حرارتی پوسته و لوله، آن را به انتخابی ارجح برای جابجایی گازهای سمی و مواد شیمیایی تبدیل می‌کند.

مبدل حرارتی صفحه ای واشردار

مبدل حرارتی صفحه ای واشردار برای تسهیل تبادل حرارتی سیال به سیال یا انتقال حرارت از سیال به بخار مناسب است. این کار با عبور یک سیال از میان مجموعه ای از صفحات که در کنار هم قرار گرفته اند انجام می شود. این مبدل برای زمانی که سیالات نمی توانند با یکدیگر تماس پیدا کنند، مانند مواردی که مواد شیمیایی بسیار اسیدی است، بهینه هستند.

مبدل حرارتی هوا خنک

مبدل حرارتی هوا خنک (مبدل‌های حرارتی خنک‌شده با هوا (ACHE)) اغلب برای بازیابی گرما و تخلیه گازهای داغ استفاده می‌شوند. آنها برای فرآیندهایی مانند خنک کننده بخار یا پتروشیمی استفاده می شوند. این فرآیند با اجازه به مایع – معمولاً آب یا روغن – از طریق لوله‌ها انجام می شود. در حالی که هوا در اطراف این لوله‌ها پمپ می‌شود و در نتیجه مایع را خنک می‌کند. از آنجایی که مبدل حرارتی به طور خاص با لوله های پره ای طراحی می شود، امکان راندمان بیشتر در انتقال حرارت را فراهم می کند.

مبدل های حرارتی مناسب برای مواد شیمیایی خورنده

مواد شیمیایی خورنده مانند اسیدهای هیدروکلریک داغ، هیدروفلوئوریک و سولفوریک به انتخاب دقیق مواد و طراحی مبدل حرارتی برای اطمینان از حداکثر ایمنی نیاز دارند. این مواد شیمیایی با گرم شدن، تهدیدی برای خوردگی بیشتر فلزات هستند. برای مبارزه با این موضوع، فلزات آلیاژی تخصصی که برای ایجاد لوله‌های مبدل‌های حرارتی استفاده می‌شوند، ساخته شده‌اند که آنها را در برابر خوردگی مقاوم‌تر می‌کند.

نوع مبدل های حرارتی مورد نیاز شما به نوع عملکرد آنها بستگی دارد. بسیاری از قطعات را می توان متناسب با برنامه مورد نظر یا فرآیندهای مختلف تطبیق داد. علاوه بر این، باید انواع محصولات جانبی که مبدل حرارتی شما تولید می کند را نیز در نظر گرفت. به عنوان مثال، یک مبدل حرارتی که محلول شیمیایی را با آب خنک می کند، باعث تشکیل بخار آب می شود که می تواند برای تولید انرژی حرارتی استفاده شود.

نتیجه

گاهی اوقات، نیاز است به متخصصین ماهر و زبده برای طراحی یک مبدل حرارتی مناسب برای فرآیند شیمیایی خود، مراجعه کنید. شما می توانید روی تخصص مهندسین شرکت یاران قطعه توس خراسان(یارا مبدل) و تجهیزات گسترده آن حساب کنید تا به شما در یافتن مبدلی عالی کمک کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.