مبدل حرارتی پوسته و لوله یا مبدل حرارتی صفحه ای؟

مبدل حرارتی پوسته و لوله یا مبدل حرارتی صفحه ای؟

اگر تا به حال درباره محصولات مبدل حرارتی تحقیق کرده باشید، ممکن است با دو گزینه مواجه شده باشید: مبدل حرارتی پوسته و لوله یا مبدل حرارتی صفحه ای.

هر دو مبدل حرارتی پوسته و لوله و صفحه ای با اصول یکسانی کار می کنند و به طور کلی حرارت را بین دو سیال از طریق رسانش حرارتی تبادل می کنند، اما روش های ساخت بسیار متفاوتی دارند. اگر مزایای هر یک از طراحی ها را درک نکنید، تصمیم گیری اینکه کدام یک برای شما بهتر و مفیدتر است، می تواند دشوار باشد.

مبدل های حرارتی پوسته و لوله

این نوع متشکل از بسته‌ای از لوله‌های کوچک در داخل یک سیلندر بزرگ (یا پوسته) است. مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله دارای ساختاری ساده اما مؤثر هستند که اصول آن بیش از 100 سال است که وجود داشته است. به دلیل سادگی و انعطاف پذیری می توان آنها را با هزینه کم حتی با حجم کم ساخت. این مبدل ها برای کاربردهایی که نیاز به نگهداری و سرویس منظم دارند، مانند محیط های دریایی، ایده آل هستند، زیرا اکثر انواع دیگر مبدل حرارتی به راحتی از بین می روند.

مبدل حرارتی پوسته و لوله
مبدل حرارتی پوسته و لوله

مزایای مبدل های حرارتی پوسته و لوله:

– کاهش هزینه ها در طرح های کوچک تر.
– افزایش سهولت در سرویس دهی.
– خدمات نسبتا ارزان تر در مقابل دیگر انواع مبدل حرارتی.
– راه حلی بهتری برای خنک کننده آب دریا یا سایر مایعاتی که در معرض خطر گرفتگی در فضاهای باریک هستند.
– می تواند گزینه های نصب بهتری را ارائه دهد (سه پاس، پیکربندی هدر دو پاس و غیره).
– راه حل ایده آل برای بسته های برق هیدرولیک، ماشین آلات معدن، کشتی های خنک کننده با آب دریا و گرمایش استخر.

مبدل های حرارتی صفحه ای

اگرچه اصول مبدل های حرارتی صفحه ای بسیار شبیه به پوسته و لوله است، اما ساختار آن بسیار متفاوت است. در مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای به جای دسته‌ای از لوله‌ها، از چندین لایه از صفحات مسطح روی هم استفاده می‌کنند تا یک سری کانال برای جریان مایعات ایجاد کنند. این نوع اغلب کوچک تر و گاهی اوقات هزینه کمتری نسبت به پوسته و لوله دارند، اما انعطاف پذیری طراحی به اندازه پوسته و لوله را ندارند. با این حال ساختار کامل فولاد ضد زنگ، آنها را برای کاربردهایی مانند فرآوری مواد غذایی و تولید دارو ایده آل می کند.

مبدل حرارتی پوسته و لوله

مزایای مبدل های حرارتی صفحه ای:

– طراحی فشرده تر.
– هر جا که فولاد ضد زنگ مورد نیاز باشد، گزینه ای کم هزینه تر.
– قابلیت فشار عملیاتی بالاتر.
– قابلیت دمای بالاتر.
– ایده آل برای گرمایش منطقه ای کوچک، خنک کننده نوشیدنی، تولید مواد غذایی و دارویی و کاربردهای خنک کننده روغن کم مصرف.

سخن آخر

به طور کلی مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله به دلیل سهولت سرویس و سازگاری آنها برای استفاده با خنک‌کننده‌های آب دریا، هنوز برای بسیاری از مهندسین گزینه ترجیحی است. اگر می خواهید از مبدل حرارتی صفحه ای با آب دریا استفاده کنید، باید یک بسته صفحه واشر با صفحات ساخته شده از تیتانیوم باشد، بنابراین هزینه آن اغلب از پوسته و لوله معادل آن بیشتر است (حتی با لوله های تیتانیوم!)

خوشبختانه در یاران قطعه توس خراسان(یارا مبدل) ما می توانیم هر یک از گزینه ها را ارائه دهیم، بنابراین اگر هنوز مطمئن نیستید که کدام یک برای شما بهتر است، لطفاً در تماس با ما تردید نکنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.