مبدل حرارتی صفحه و پوسته

مبدل حرارتی صفحه و پوسته

مبدل حرارتی صفحه و پوسته چیست؟

مبدل حرارتی صفحه و پوسته را می توان به عنوان مبدل حرارتی پوسته و صفحه یا مبدل حرارتی پوسته صفحه نیز نامید. این یک مبدل حرارتی از نوع صفحه ای مدرن است که از گروهی از صفحات موجدار استفاده می کند که بر خلاف لوله های معمولی مبدل حرارتی پوسته و لوله، با لیزر یا پلاسما به طور خودکار به پوسته جوش می خورند.

عنصر انتقال حرارت از دو جزء تشکیل می شود: یعنی گروه صفحه و پوسته. گروه صفحه شامل پشته ای از صفحات موازی با فاصله نزدیک است، شبیه به صفحات موجود در مبدل حرارتی صفحه ای. این صفحات معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند و برای ایجاد تلاطم بالا و انتقال حرارت کارآمد طراحی شده اند. گروه صفحه توسط لیزر یا جوشکاری پلاسما اتوماتیک صفحات سرد فشرده به یکدیگر برای ایجاد دو کانال جریان متوسط مجزا ساخته می شود.

سپس گروه صفحه توسط یک پوسته استوانه‌ای احاطه شده است، شبیه به آنچه در مبدل حرارتی پوسته و لوله وجود دارد. این پوسته بیرونی پشتیبانی ساختاری اضافی برای صفحات فراهم می کند و به ایجاد یک سطح انتقال حرارت بزرگتر کمک می کند. فضای بین صفحات برای عبور یک سیال استفاده می شود در حالی که از سمت پوسته برای عبور سیال دوم استفاده می شود.

این مبدل چگونه کار می کند؟

سیال A از کانال جریان سمت صفحه عبور می کند، در حالی که سیال B از کانال جریان سمت پوسته عبور می کند. سیالات معمولاً در جهت مخالف جریان می یابند که اختلاف دمای بین دو سیال را به حداکثر می رساند و بنابراین سرعت انتقال حرارت را افزایش می دهد.

جریان سیالات با توجه به طراحی مبدل حرارتی می تواند موازی یا عمود بر صفحات یا پوسته ها باشد. در این مبدل مزایای مبدل های حرارتی صفحه ای و لوله ای را با هم ترکیب می کند و آن را به گزینه ای رایج در صنعت تبادل حرارت تبدیل می کند. این مبدل حرارتی در دو دسته جداشدنی و کاملا جوشی وجود دارد.

طراحی مبدل حرارتی صفحه و پوسته اجازه می دهد تا مقدار زیادی از انتقال حرارت در یک فضای کوچک و تنگ انجام شود. صفحات بسیار رسانا امکان انتقال حرارت کارآمد را فراهم می کنند، در حالی که پوسته استوانه ای به توزیع یکنواخت جریان سیالات در بین صفحات کمک می کند. علاوه بر این، طراحی منحصر به فرد این مبدل امکان نگهداری و تمیز کردن آسان را فراهم می کند، زیرا صفحات را می توان به راحتی برای بازرسی و تمیز کردن جدا کرد.

این مبدل حرارتی در کاربردهای مختلفی از جمله سیستم های گرمایش و سرمایش، سیستم های تبرید و فرآیندهای صنعتی استفاده می شود. آنها به ویژه برای کاربردهایی که در آن نرخ انتقال حرارت بالا در یک فضای کوچک مورد نیاز است، مانند صنعت نفت و گاز یا در صنایع شیمیایی و صنایع پتروشیمی، مناسب هستند.

مزایای مبدل حرارتی صفحه و پوسته

– بدون واشر ترکیبی: امکان طیف گسترده ای از کاربردها، از جمله کاربردهای فشار بالا و دمای بالا.

– مقاومت در برابر دمای بالا و فشار بالا: مناسب برای مقاومت در برابر فشارها و دماهای بالا، و آنها را برای استفاده در محیط های عملیاتی سخت مناسب می کند.

– راندمان انتقال حرارت بالا: طراحی جمع و جور که امکان انتقال حرارت کارآمد را حتی در کاربردهایی با فضای محدود فراهم می کند.

– قابل اعتماد – در یاران قطعه توس خراسان (یارا مبدل) ، ما به شدت از بالاترین استانداردهای کیفیت و ایمنی پیروی می کنیم و اطمینان می دهیم که همه محصولات ما الزامات دقیق گواهینامه های GRG، FDA و SGS را برآورده می کنند.

کاربردهای مناسب این نوع مبدل حرارتی

1- پتروشیمی
2- نفت و گاز
3- انرژی
4- متالورژی
5- تهویه مطبوع
6- زیست پزشکی
7- دریایی
8- غذا و نوشیدنی

در این مقاله سعی کردیم که به معرفی اجمالی و قابل قبولی از مبدل حرارتی صفحه و پوسته بپردازیم. شما همچنین می توانید برای خرید انواع مبدل ها حرارتی با متخصصین ما در شرکت یاران قطعه توس خراسان (یارا مبدل) تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.