مبدل حرارتی صفحه ای واشردار

مبدل حرارتی صفحه ای واشردار

مبدل حرارتی صفحه ای واشردار چیست؟

مبدل حرارتی صفحه ای واشردار ، دستگاه‌های تبادل حرارتی کارآمدی هستند که توسط یک سری ورق‌ها و واشرهای فلزی نازک راه راه تشکیل می‌شوند. سیالات سرد و گرم بین صفحات توسط واشرهای آب بندی از هم جدا می شوند تا به طور مستقل در کانال های جریان در دو طرف جریان پیدا کنند.

ضریب انتقال حرارت این مبدل ها واشر 3 تا 5 برابر بیشتر از مبدل حرارتی پوسته و لوله است زیرا سیالات سرد و گرم می توانند وقتی در کانال های صفحه ای که اشکال موجدار خاصی دارند جریان پیدا کنند به درجه بالایی از تلاطم برسند .

یک مبدل حرارتی صفحه ای واشردار چگونه کار می کند؟

این دستگاه نوعی مبدل حرارتی است که از یک سری صفحات فلزی نازک با واشرهای بین آنها برای انتقال حرارت بین دو سیال استفاده می کنند. این دو سیال از طریق مبدل حرارتی در کانال‌های مجزا جریان می‌یابند که سیال گرم از یک مجموعه کانال و سیال سرد از طریق مجموعه کانال‌های دیگر جریان می‌یابد.

هنگامی که دو سیال از طریق مبدل حرارتی جریان می یابند، گرما از سیال داغ از طریق صفحات فلزی نازک به سیال سرد منتقل می شود. واشرهای بین صفحات به ایجاد مهر و موم بین دو سیال کمک می کند و از مخلوط شدن آنها جلوگیری می کند و امکان انتقال حرارت کارآمد را فراهم می کند.

طراحی مبدل های حرارتی صفحه ای واشردار اجازه می دهد تا مقدار زیادی از انتقال حرارت در یک فضای نسبتا کوچک اتفاق بیفتد. این ویژگی آن را تبدیل به یک مبدل حرارتی بسیار کارآمد و فشرده می کند. راندمان انتقال حرارت را می توان با تنظیم نرخ جریان، دما و سایر پارامترهای سیالات در حال جریان از طریق مبدل حرارتی بهبود بخشید.

مبدل‌های حرارتی صفحه ای واشردار معمولاً در انواع کاربردهای صنعتی و تجاری از جمله سیستم‌های تهویه مطبوع، تبرید، فرآوری مواد غذایی و فرآوری شیمیایی استفاده می‌شوند.

ساختار مبدل حرارتی صفحه ای واشردار

این مبدل ها عمدتاً از صفحات، واشرهای آب بندی، صفحات ثابت، صفحات متحرک، میله های حمل، میله های راهنما، ستون ها، پیچ ها و مهره های سفت کننده ستون های پشتیبانی، پایه های قاب و غیره تشکیل می شوند.

مبدل صفحه ای واشردار

مزایای مبدل حرارتی صفحه ای واشردار

1- راندمان تبادل حرارت بالا و هزینه عملیاتی کم: در مقایسه با مبدل حرارتی پوسته و لوله، اثر تبادل حرارتی آن 3-5 برابر است.

2- طراحی فشرده: ردپای کوچک.

3- نصب آسان: تنها 1/5 تا 1/8 فضای مورد نیاز مبدل حرارتی پوسته و لوله را اشغال می کند.

4- نگهداری راحت: جداسازی و تمیز کردن آسان.

5- انبساط راحت: مبدل حرارتی را برای افزایش تعداد صفحات باز کنید.

6- مقدار NTU (حداکثر حد مجاز برای میزان کدری آب) بزرگ است: حداقل اختلاف دما می تواند 1 درجه باشد.

7- قابل اعتماد: ما به شدت از بالاترین استانداردهای کیفیت و ایمنی پیروی می کنیم. همچنین اطمینان می دهیم که همه محصولات ما الزامات دقیق گواهینامه های GRG، FDA و SGS را برآورده می کنند.

کاربردهای مناسب مبدل صفحه ای واشردار

– قدرت
– دریایی
– تهویه مطبوع
خمیر و کاغذ
تصفیه آب
پتروشیمی
– فرآوری مواد غذایی
صنایع لبنی

صنایع نوشیدنی

در این مقاله سعی کردیم که به معرفی اجمالی و قابل قبولی از ژنراتور آب شیرین صفحه ای بپردازیم. شما می توانید برای خرید انواع مبدل ها حرارتی از جمله مبدل حرارتی پوسته و لوله، مبدل حرارتی صفحه ای، مبدل حرارتی هوا خنک و…. با متخصصین ما در شرکت یاران قطعه توس خراسان (یارا مبدل) تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.