مبدل حرارتی صفحه ای فین دار

مبدل حرارتی صفحه ای فین دار

مبدل حرارتی صفحه ای فین دار چیست؟

مبدل حرارتی صفحه ای فین دار نوعی از طراحی مبدل حرارتی است که از صفحات و محفظه های پره دار(فین دار) برای انتقال حرارت بین سیالات، معمولاً گازها، استفاده می کند. اغلب به عنوان یک مبدل حرارتی فشرده طبقه بندی می شود تا بر نسبت سطح انتقال حرارت نسبتاً بالای آن به حجم تأکید شود. این نوع مبدل به طور گسترده در بسیاری از صنایع، از جمله صنعت هوافضا به دلیل فشردگی و ویژگی های سبک وزن آن، و همچنین در صنایع برودتی که توانایی آن در تسهیل انتقال حرارت با تفاوت های دمایی کوچک استفاده می شود، کاربرد دارد.

تاریخچه مبدل حرارتی صفحه ای فین دار

مبدل‌های حرارتی صفحه ای فین دار از آلیاژ آلومینیوم، که اغلب به عنوان مبدل‌های حرارتی آلومینیوم لحیم کاری شده شناخته می‌شوند، بیش از 60 سال است که در صنعت هواپیماسازی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. همچنین در صنعت جداسازی هوای برودتی در حوالی زمان جنگ جهانی دوم و مدت کوتاهی پس از آن در فرآیندهای برودتی استفاده شده‌اند. در کارخانه های شیمیایی مانند فرآوری گاز طبیعی. آنها همچنین در موتورهای راه آهن و اتومبیل های موتوری استفاده می شوند. صفحات فین دار از جنس فولاد ضد زنگ 30 سال است که در هواپیما استفاده می شود و در حال حاضر در کارخانه های شیمیایی در حال تولید است.

طراحی مبدل حرارتی صفحه ای فین دار

در اصل این طراحی توسط یک مکانیک ایتالیایی به نام پائولو فرونسیلو تصور شد. یک مبدل حرارتی صفحه‌ای فین دار از لایه‌هایی از ورق‌های موجدار تشکیل می شود که توسط صفحات فلزی مسطح، معمولاً آلومینیومی، برای ایجاد یک سری محفظه‌های پره‌دار(فین دار) از هم جدا می شوند. جریان های سیال گرم و سرد جداگانه از میان لایه های متناوب مبدل حرارتی جریان می یابد و در لبه ها توسط میله های جانبی محصور می شوند.

اجزای اصلی یک مبدل صفحه ای فین دار

انواع فین ها در مبدل حرارتی صفحه ای فین دار

چهار نوع اصلی فین ها عبارتند از: ساده که به طرح‌های مثلثی یا مستطیلی ساده با فین های مستقیم اشاره دارد. شاه ماهی، که در آن فین ها به طرفین قرار می گیرند تا یک مسیر زیگزاگ ایجاد کنند. و دندانه دار و سوراخ دار که به بریدگی و سوراخ در فین ها برای افزایش توزیع جریان و بهبود انتقال حرارت اشاره دارد.

انواع مختلف فین برای مبدل های صفحه ای فین دار

لحیم کاری و متریال مبدل حرارتی صفحه ای فین دار

واحدهای آلومینیومی از مواد AS3003 در بلوک مبدل استفاده می کنند. مواد لحیم کاری AS3003 + سیلیکون است. صفحات با یک فریم نازک از فلز برنج در دو طرف خریداری می شوند. واحد تولید می شود و در یک کوره خلاء قرار می گیرد. لحیم کاری در خلاء و در دمای 580 درجه سانتیگراد انجام می شود. سپس قطعات بلوک محکم به هم متصل می شوند.

AS5083  برای هدرها و لوله کشی زیر 65 درجه سانتیگراد استفاده می شود. بالاتر از این دما از AS5454 استفاده می شود.

یونیت های فولادی ضد زنگ از نوع AISI 321 ساخته شده اند. مواد لحیم کاری اساساً نیکل است و می توان آن را با پاشش روی صفحات اعمال کرد. لحیم کاری در دمای 1050 درجه سانتیگراد در خلاء انجام می شود.

سخن پایانی

در یک مبدل حرارتی صفحه ای فین دار ، فین ها به راحتی قابل تنظیم مجدد هستند. این اجازه می دهد تا دو سیال منجر به جریان متقاطع، جریان متقابل، جریان متقابل یا جریان موازی شوند. اگر فین ها به خوبی طراحی شوند، مبدل صفحه ای فین دار می تواند در ترتیب جریان مخالف کامل کار کند.

شما می توانید جهت سفارش و خرید انواع مبدل حرارتی از جمله مبدل حرارتی پوسته و لوله ، مبدل حرارتی صفحه ای ، مبدل حرارتی هوا خنک و…. نسبت به نیاز خود و با اطمینان از طراحی با کیفیت با واحد فروش یاران قطعه توس خراسان (یارا مبدل) در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.