مبدل حرارتی استخری (pool heat exchanger)

مبدل حرارتی استخری (pool heat exchanger)

مبدل حرارتی استخری چیست؟

اگر در حال مطالعه و تحقیق در مورد راه های گرم کردن استخر خود بوده اید، به احتمال زیاد با اصطلاح “مبدل حرارتی” برخورد کرده اید. مبدل حرارتی استخر از آب گرم دیگ بخار یا مدار آب گرم خورشیدی برای افزایش دما آب استخر استفاده می کند. گرما از طریق رسانایی از طریق مواد مبدل که محیط های مورد استفاده را جدا می کند، منتقل می شود.

مبدل های حرارتی استخر با انتقال انرژی گرمایی از مدار آب گرم به مدار آب خنک تر استخر کار می کنند، بدون اینکه این دو سیال هرگز با یکدیگر تماس مستقیم داشته باشند.

مبدل‌های حرارتی اجازه می‌دهند تا گرمای یک سیال (مایع یا گاز) به سیال دوم (مایع یا گاز دیگر) منتقل شود بدون اینکه دو سیال با هم مخلوط شوند یا مستقیماً در تماس باشند. اصل اساسی یک مبدل حرارتی این است که گرما را بدون انتقال سیالی که گرما را حمل می کند، منتقل می کند.

لزوم استفاده از مبدل حرارتی استخری

بیشتر استخرهای شنا از طریق دیگ بخار گرم می شوند و از سوخت هایی مانند گاز، LPG یا زیست توده به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند. در تئوری، کارآمدترین راه برای گرم کردن مدار آب استخر، اتصال مستقیم آن به دیگ است.

اگر این اتفاق بیفتد، مواد شیمیایی و مواد معدنی افزودنی به آب استخر برای ایمن نگه داشتن آن برای استفاده، به سرعت فرسایش می‌یابند. این موضوع موجب می شود به اجزای حیاتی داخل دیگ بخار آسیب می‌رسانند که منجر به خرابی زودهنگام و جایگزینی پرهزینه می‌شود.

با این حال، با استفاده از یک مبدل حرارتی برای عمل به عنوان “رابط” بین مدار آب دیگ بخار و مدار آب استخر، دیگ از آسیب محافظت می شود و آب استخر به سرعت تا دمای مورد نیاز برای استفاده گرم می شود.

مبدل حرارتی پوسته و لوله به دلیل کارایی و سهولت نگهداری برای استخرهای شنا بسیار محبوب هستند. در داخل «پوسته» دسته‌ای از لوله‌ها(تیوب باندل) به نام «هسته لوله» وجود دارد که آب استخر در یک جهت از آن عبور می‌کند.

در همان زمان، آب گرم از دیگ بخار در اطراف خارج از تمام لوله های موجود در هسته لوله گردش می کند. با حرکت در جهت مخالف جریان آب استخر، آب دیگ گرمای خود را به آب استخر منتقل می کند، قبل از اینکه دوباره به دیگ بازگردانده شود تا دوباره گرم شود.

هر دو مدار آب در یک چرخه گرمایش مداوم کار می کنند تا زمانی که حجم کل آب استخر به دمای مورد نیاز برسد. دمای مورد نیاز معمولاً حدود 28 تا 30 درجه سانتیگراد است.

یاران قطعه توس خراسان(یارا مبدل) طیف گسترده ای از مبدل های حرارتی استخرهای شنا را برای همه چیز از استخرهای آبگرم و جکوزی گرفته تا استخرهای اندازه المپیک تولید می کند.

ویژگی های یک مبدل حرارتی استخری

هنگام خرید به مبدل حرارتی استخری، حتما به دنبال مواردی باشید که گزینه های زیر را به شما ارائه می دهند:

1- مقاومت در برابر خوردگی

خوردگی یک مشکل در استخر آب کلر و نمک است. اگر مبدل حرارتی شما با مواد مقاوم در برابر خوردگی ساخته شده باشد، خواهید دید که تقریباً برای همیشه دوام می آورند!

2- سهولت در تمیزکاری و نگهداری

هیچ کس نگهداری هزینه بر را دوست ندارد. بررسی کنید مبدل حرارتی اجازه می دهد تا سرعت جریان بالایی از طریق آن وجود داشته باشد. اگر سرعت جریان بالا باشد، متوجه خواهید شد که مبدل حرارتی شما به تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیاز دارد و ذاتاً خود تمیز می شود.

مطالعه مرتبط: چرا تمیزکاری مناسب مبدل حرارتی اهمیت دارد؟

3- طول عمر طولانی

اگر مبدل حرارتی شما دارای کانال‌های گسترده باشد، ساختن رسوب‌های آب سخت طولانی‌تر طول می‌کشد. بنابراین، مبدل حرارتی شما طول عمر بیشتری خواهد داشت.

علاوه بر نگاه کردن به این مزایا، باید کارایی آنها را نیز در نظر بگیرید. همه مبدل های حرارتی یکسان ساخته نمی شوند.

راندمان مبدل حرارتی را می توان به روش های مختلفی تعریف کرد. از نظر عملکرد حرارتی چندین فاکتور کلیدی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

4- تفاوت دما

تفاوت بین سیال داغ و خنک کننده در مبدل حرارتی بسیار مهم است. مایع خنک کننده همیشه باید در دمای پایین تری نسبت به سیال داغ باشد. دمای پایین‌تر خنک‌کننده، گرمای بیشتری را از سیال داغ خارج می‌کند تا دمای خنک‌کننده گرم‌تر.

5- سرعت جریان

سرعت جریان بیشتر، توانایی مبدل را برای انتقال گرما افزایش می دهد. اما دبی بیشتر به معنای جرم بیشتر نیز می باشد، که می تواند حذف انرژی و همچنین افزایش سرعت و افت فشار را دشوارتر کند.

6- نصب

مبدل حرارتی باید همیشه بر اساس دستورالعمل سازنده نصب شود. کارآمدترین راه برای نصب مبدل حرارتی این است که سیالات در یک ترتیب جریان مخالف جریان داشته باشند (بنابراین اگر مایع خنک کننده از چپ به راست حرکت کند، سیال داغ از راست به چپ حرکت می کند) و برای مبدل های حرارتی پوسته و لوله، مایع خنک کننده باید وارد شود. در پایین ترین موقعیت ورودی برای اطمینان از اینکه مبدل حرارتی همیشه پر از آب است. برای مبدل‌های حرارتی خنک‌شده با هوا، مهم است که هنگام نصب کولر جریان هوا را در نظر بگیرید، هر قسمتی از هسته که مسدود شود ظرفیت خنک‌کننده را به خطر می‌اندازد.

کاربردهای مبدل حرارتی استخری

مبدل های حرارتی را می توان در بسیاری از کاربردهای استخری و آب مورد استفاده قرار داد: آب نمک و استخرهای کلردار، جکوزی، گرداب، اسپا و جکوزی، استخرهای گرمایش خورشیدی، تامین آب گرم خانگی، کاربردهای آب دریا، کاربردهای آب و هوای گرم و بازیابی گرمای آب پسماند. این بدان معنی است که مهم نیست که شما در چه زمینه ای به مبدل حرارتی استخری نیاز دارید، یک مبدل حرارتی مناسب برای استخر شما وجود خواهد داشت.

مطالعه مرتبط: مبدل های حرارتی در صنایع تصفیه آب و فاضلاب

مزایای محصول

– صرفه جویی در انرژی: استخرها تا سه برابر سریعتر گرم می شوند.
– کیفیت عالی: به طور خاص برای استخرهای شنا طراحی می شود.
– نصب آسان روکش های انتهایی کامپوزیت جوش حلال در بسیاری از مدل ها.
– مدل‌های تیتانیوم راه‌حل مناسب با ضمانت و گارانتی.
– نگهداری ساده: به راحتی برای تمیز کردن معمولی جدا می شود.

سخن آخر

گرم کردن استخرهای شنا به طور موثر به یک مبدل حرارتی با کیفیت بالا نیاز دارد که برای انتقال سریع انرژی حرارتی به آب استخر طراحی می شود و در عین حال دوام طولانی مدت را فراهم می کند. به‌عنوان تولیدکننده پیشرو در ایران، می‌توانید به عملکرد و قابلیت اطمینان مبدل‌های حرارتی استخری یاران قطعه توس خراسان(یارا مبدل) اطمینان کامل داشته باشید، زیرا این مبدل‌ها در سراسر صنعت ها از کاربردهای تجاری تا کاربردهای خانگی، خود را ثابت کرده‌اند. شما می توانید جهت مشاوره و خرید انوع مبدل های حرارتی از استخری تا مبدل حرارتی پوسته و لوله و مبدل حرارتی صفحه ای و…. با متخصصین ما در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.