اواپراتور صفحه ای

اواپراتور صفحه ای

اواپراتور صفحه ای چیست؟

اواپراتور صفحه ای یک مبدل حرارتی اواپراتور است که برای تبخیر مایعات استفاده می شود. این شامل یک سری صفحات فلزی نازک با کانال ها یا گذرگاه های بین آنها است که مایعی که باید تبخیر شود از طریق آنها جریان می یابد.

صفحات در یک پشته قرار گرفتند و با شکاف های کوچک از هم جدا شدند که امکان انتقال گرما کارآمد را فراهم می کند. آب بندی هایی وجود دارد که بین صفحات اواپراتور قرار می گیرد تا از نشت مایعات یا مایع داغ جلوگیری شود.

متداول ترین فلزات مورد استفاده در اواپراتورهای صفحه ای فولاد ضد زنگ، تیتانیوم و آلیاژهای نیکل هستند که به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و دوام انتخاب می شوند. آنها به گونه ای قرار می گیرند که یک سری کانال های موازی ایجاد می کنند. این مبدل به گونه ای طراحی می شود که از سطح بزرگ صفحات نازک برای به افزایش حداکثری انتقال گرما از یک سیال گرم به یک سیال سرد استفاده کند.

طراحی آن نسبت به اواپراتورهای پوسته و لوله سنتی بازده حرارتی بالاتری را ارائه می دهد و به همین دلیل به منطقه انتقال حرارت بسیار کمتری نیاز است. اواپراتور صفحه ای مقرون به صرفه است، به خصوص زمانی که به مواد فلزی خاصی نیاز است.

اواپراتور صفحه ای چگونه کار می کند؟

اواپراتورهای صفحه ای عمدتاً مبتنی بر فناوری نیمه جوشی اواپراتور با صفحه افزایشی هستند. یک محیط در یک کانال با آب بندی تبخیر می شود، در حالی که محیط گرمایش بخار در کانال های جوش داده شده متراکم می شود.

در حین کار، سیال داغ از طریق کانال های گسترده تر از پایین صفحات تبخیر کننده جریان می یابد، در حالی که مایع تبخیر شده از طریق کانال های باریک جریان می یابد. گرما از سیال داغ از طریق صفحات اواپراتور به مایع منتقل می شود و باعث تبخیر مایع و خنک شدن سیال داغ می شود.

این محصول در امتداد دیواره صفحه تحت تأثیر مقدار زیادی بخار آنی به سمت بالا جریان می یابد. سپس مایع تبخیر شده به صورت بخار خارج می شود و مایع غلیظ تری باقی می ماند.

معمولاً در صنایع غذایی، نوشیدنی و داروسازی برای کاربردهایی مانند تغلیظ آب میوه ها، شربت ها و سایر مایعات استفاده می شود. آنها همچنین در کارخانه های شیمیایی و پتروشیمی برای فرآیندهای مختلف تبخیر و غلظت استفاده می شوند.

کاربردهای معمولی برای اواپراتور صفحه ای عبارتند از: سیستم‌های تبخیر تصفیه‌خانه شکر، سیستم‌های تبخیر شیرین کننده‌ها، بیواتانول و تبخیر سوزاننده. همچنین به عنوان جوشاننده ترموسیفون مناسب است.

ساختار اواپراتور صفحه ای

– طراحی قاب واشر و آویزان
– بخش جریان و مسیر جریان با صفحه افزایشی
– آب بندی واشر بدون چسب

مزایای اواپراتور صفحه ای

1- انتقال حرارت کارآمد: به گونه ای قرار می گیرند که انتقال حرارت را به حداکثر می رساند و اختلاف دما بین دو سیال را به حداقل می رساند و در نتیجه فرآیند تبخیر کارآمدتر می شود.

2- انرژی کارآمد: اواپراتورهای صفحه ای برای به کاهش حداکثری اتلاف گرما طراحی می شوند. این باعث می شود نسبت به سایر انواع اواپراتور انرژی کارآمدتر باشند.

3- اندازه جمع و جور: امکان نصب و ادغام آسان در فرآیندهای تولید موجود را فراهم می کند. همچنین بسته به حجم مایعی که باید تبخیر شود، به راحتی افزایش یا کاهش می یابد.

4- تعمیر و نگهداری کم: هیچ قطعه متحرکی ندارید و نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری دارد. که آنها را به یک راه حل مقرون به صرفه برای تبخیر مایعات تبدیل می کند.

5- قابل اعتماد: در یاران قطعه توس خراسان (یارا مبدل) ، ما به شدت از بالاترین استانداردهای کیفیت و ایمنی پیروی می کنیم. همچنین اطمینان می دهیم که همه محصولات ما الزامات دقیق گواهینامه های GRG، FDA و SGS را برآورده می کنند.

کاربردهای توصیه شده از اواپراتور صفحه ای

تصفیه فاضلاب

تولید پودر

غلظت آبمیوه

قند

در این مقاله سعی کردیم که به معرفی اجمالی و قابل قبولی از اواپراتور صفحه ای بپردازیم. شما می توانید برای خرید انواع مبدل ها حرارتی از جمله مبدل حرارتی پوسته و لوله، مبدل حرارتی صفحه ای، مبدل حرارتی هوا خنک و…. با متخصصین ما در شرکت یاران قطعه توس خراسان (یارا مبدل) تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.