استاندارد API 660

استاندارد API 660

ساخت و طراحی مبدل های حرارتی همواره باید مطابق با استاندارد های فنی لازم باشد، تا علاوه بر بازده دهی بالای مبدل حرارتی، ایمنی آن را تامین کند. از اینرو در صنعت مبدل های حرارتی، از انواع استاندارد های مهندسی استفاده می شود. در مطالب قبلی منتشر شده در وبلاگ سایت شرکت یاران قطعه توس خراسان، راجع به انواع استاندارد ها مثل استاندارد tema و استاندارد asme توضیح دادیم. اکنون در این مقاله سعی داریم تا اطلاعاتی درباره استانداردAPI 660 به شما خواننده گرامی ارائه دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

API چیست؟

API مخفف عبارت American petroleum Institute است که به معنای موسسه مهندسان نفت آمریکا است. این نهاد در ابتدا در سال 1919 میلادی، همان طور که از نامش پیداست در آمریکا تاسیس شد. تا کنون که بیشتر از صد سال از تاسیس موسسه مهندسان نفت آمریکایی می گذرد، API بیش از 700 استاندارد برای ارتقاء سطوح عملیاتی، ایمنی محیط زیست، بهره وری و پایداری ایجاد کرده است.

استاندارد API 660

استاندارد API 660 چیست؟

استاندارد API 660 یا استاندارد برای مبدل حرارتی پوسته و لوله ای، به طور گسترده استانداردی شناخته شده در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی می باشد و یکی از عوامل مشخص کننده برای طراحی، ساخت و الزامات تست مبدل های حرارتی پوسته- لوله ای است.

استاندارد API 660 ارائه دهنده الزامات حداقلی برای طراحی، نصب، بازرسی و تست مبدل های حرارتی ای که در صنعت نفت و گاز استفاده می شود، است.

مبدل حرارتی پوسته-لوله، به صورت کلی دستگاهی برای انتقال حرارت میان دو سیال، به منظور گرما دهی یا گرما گیری (گرم کردن یا خنک کردن) است. مبدل حرارتی به صورت گسترده ای در صنایع مختلف استفاده می شود. میزان بهره وری و سطح ایمنی در مبدل حرارتی از مهم ترین عوامل هستند و نقش تعیین کننده ای را برای انتخاب مبدل حرارتی ایفا می کنند.

شما می توانید به راحتی از خدمات تخصصی شرکت یاران قطعه طوس خراسان در زمینه مبدل های حرارتی استفاده کنید تا مناسب ترین مبدل حرارتی را مطابق با نیاز و کاربری خود، خریداری بفرمایید.

استاندارد API 660 شامل راهنمایی هایی برای طراحی، نصب و پیاده سازی، بازرسی و تست برای اطمینان از عملکرد بهینه، سطح ایمنی کافی و دارای بودن قابلیت اطمینان برای مبدل های حرارتی می باشد. همچنین الزامات خاصی نظیر، انتخاب مواد، جوشکاری، مستند سازی و  تست های غیر مخرب را فراهم می آورد.

بخش های اصلی استاندارد API 660

 1. معرفی و چشم اندازها
 2. مراجع هنجاری
 3. اصطلاحات و تعاریف
 4. الزامات عمومی
 5. طراحی مکانیکی
 6. هد های ثابت (Stationary Heads)
 7. ساختمان پوسته
 8. لوله ها
 9. اتصالات لوله ها به پوسته
 10. طراحی کانال و هد ها
 11. تکیه گاه لوله و دستگاه های تراز لوله
 12. واشر ها و اتصالات آنها
 13. مجوز های خوردگی
 14. مواد برای ساختمان و پیاده سازی
 15. تست غیر مخرب (NDE)
 16. تست هیدرودینامیک و پنوماتیک (تست با جریان آب و هوا)
 17. بازرسی و پذیرش
 18. آماده سازی برای حمل و نقل
 19. ضمانت عملکرد تست و مراحل تست
 20. نصب و عملیات
 21. تعمیر، تغییر و نگهداری

در ادامه به برخی الزامات و کد هایی که توسط استاندارد API 660 ارائه می شود، می پردازیم :

الزامات طراحی و دیزاین

الزامات طراحی و دیزاین برای مبدل های حرارتی پوسته- لوله ای شامل فاکتور هایی مثل، الزامات ابعاد و اندازه ای، سطح تنش مجاز و حداقل ضخامت دیواره فلزی می باشد. بخش طراحی استاندارد، سطوح تنش مجاز را برای مواد و متریال مختلف (فلزات) در دما های متفاوت مشخص می کند و تضمین دهنده این است که مخزن تحت فشار، در برابر نیرو های داخلی و خارجی اعمال شده در حین انجام عملیات، از خود مقاومت نشان دهد و دچار آسیب دیدگی نشود. همچنین این بخش حداقل ضخامت دیواره فلزی را برای اطمینان از پایداری سازه ای مبدل حرارتی مشخص می کند. علاوه بر کارایی های ذکر شد، در بخش طراحی این استاندارد، چیدمان و پیکربندی لوله ها در داخل پوسته و گذر آنها به سمت پوسته و لوله مورد نیاز برای انتقال حرارت بهینه را بر عهده دارد.    شکل زیر چک لیستی از این استاندارد می باشد.

الزامات نصب و پیاده سازی

این الزامات نصب از استاندارد API 660 شامل عواملی مثل، فرایند های جوشکاری، سطح مجاز سختی و اعوجاج، الزامات تست و آزمایش و تولرانس ابعادی است. این استاندارد مستلزم آن است که تمام فرایند ها و روش های جوشکاری توسط یک مهندس جوش واجد شرایط تایید شوند و همه جوشکاران باید مطابق با استاندارد های مناسب، گواهینامه دریافت کنند. از دیگر الزامات بخش نصب از API 660، این است که تمامی جوش ها باید به صورت چشمی بازرسی شوند و معاینات و آزمایشات غیر مخرب (Non-Destructive Examination) یا NDE  باید بر روی تمامی نواحی مهم جوشکاری شده اجرا شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ عیبی در کار نیست. تمامی این حساسیت ها و سختگیری ها برای ایجاد ایمنی و بازدهی حداکثری می باشد.

الزامات بازرسی

بخش الزامات بازرسی در استاندارد API 660، ارائه دهنده استاندارد ها و کد های جامعی برای بازرسی در مرحله پایانی و مراحل در حال ساخت است. این بخش از استاندارد مستلزم آن است که تمام مواد و اجزاء قبل از استفاده مورد بازرسی قرار گیرند و تمامی نواحی جوشکاری شده هم به صورت چشمی برسی شوند و هم توسط تست غیر مخرب (NDE) آزمایش شوند. همچنین در این قسمت از استاندارد API 660 تست هیدرودینامیک انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که مبدل حرارتی هیچگونه نشتی نداشته باشد. همینطور فرایند شناسایی یا اصلاح هر گونه نقص در این بخش انجام می شود.

الزامات تست و آزمایش

بخش الزامات تست استاندارد API 660، شامل تست عملکرد سیستم، که برای اطمینان از اینکه مبدل حرارتی الزامات و وظایف عملکردی مشخص شده را برآورده می کند یا خیر، می باشد. تست عملکرد متشکل از اندازه گیری در چندین پارامتر مثل نرخ جریان، دمای ورودی و خروجی و نقطه افت فشار است. آزمایش با مبدل حرارتی در شرایط عملیاتی صورت می گیرد و نتایج نهایی با معیار های عملکرد مشخص شده مقایسه می گردد.

الزامات مستند سازی

بخش الزامات مستند سازی در استاندارد API 660 شامل مواردی مثل ترسیمه های مهندسی، فرآیند های جوشکاری، فرآیند های تست و گزارشات بازرسی می باشد. استاندارد مستلزم آن است که تمامی مستندات و مدارک توسط پرسنل واجد شرایط مهیا شوند و توسط یک مهندس واجد شرایط بازنگری و اصلاح شوند. این مستند سازی ها به منظور تاییدیه ای برای فرآیند های نصب، بازرسی و آزمایش مبدل حرارتی می باشد.

ایمنی

علاوه بر تمامی الزاماتی که ذکر شد، API 660 باعث افزایش سطح ایمنی با ارائه دستورالعمل هایی می شود و ریسک رخداد حادثه و نشتی را به حداقل می رساند. اگر بخواهیم مثالی برای این مورد ارائه بدهیم می توان به الزامات ضخامت اجزاء مشخص شده در استاندارد اشاره کرد که برای تحمل تنش و فشار وارد شده در حین عملیات مبدل حرارتی تعیین می شوند. همینطور استاندارد API 660 دستورالعمل هایی را برای اطمینان از اینکه مبدل حرارتی به صورت موثر در محدوده دما و فشار تعیین شده کار می کند و دوره های بازرسی و نگهداری برای شناسایی سریع هر گونه نقص موجود، ارائه می دهد.

نتیجه گیری

استاندارد API 660 ارائه دهنده دستورالعمل های طراحی، نصب، بازرسی و تست برای مبدل های حرارتی پوسته-لوله است. این استاندارد این اطمینان را به شما می دهد که مبدل حرارتی از نظر طراحی و نصب، ایمن، قابل اطمینان و با عملکرد خوب می باشد. سازگاری مبدل حرارتی با این استاندارد منجر به عملکردی بهینه، ایمنی بالا و کاهش ریسک و خرابی می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.