آشنایی با جوش بریزینگ در مبدل های حرارتی

آشنایی با جوش بریزینگ در مبدل های حرارتی

مبدل حرارتی چیست؟

به بیان ساده، مبدل حرارتی وسیله ای است که گرما را از یک محیط به محیط دیگر منتقل می کند. به عنوان مثال یک کولر روغن هیدرولیک، گرما را از روغن داغ با استفاده از آب سرد یا هوا حذف می کند. روش دیگر، مبدل حرارتی استخری که از آب گرم یک دیگ بخار یا مدار آب گرم شده خورشیدی برای گرم کردن آب استخر استفاده می کند.

گرما از طریق رسانایی از طریق اجزا مبدل که محیط های مورد استفاده را جدا می کند، منتقل می شود. یک مبدل حرارتی پوسته و لوله، سیالات را از داخل و روی لوله ها عبور می دهد، جایی که یک مبدل حرارتی هوا خنک، هوای خنک را از هسته باله ها برای خنک کردن مایع عبور می دهد.

جوش بریزینگ در مبدل های حرارتی چیست؟

بریزینگ(لحیم کاری) یک فرآیند اتصال فلز است که در آن دو یا چند قطعه فلزی با ذوب و جاری شدن یک فلز پرکننده به داخل اتصال، به یکدیگر متصل می‌شوند و فلز پرکننده دارای نقطه ذوب کمتری نسبت به فلز مجاور است.

در واقع بریزینگ (لحیم کاری) با جوش تفاوت دارد زیرا شامل ذوب قطعات کار نمی شود.اما در کشور ما در لفظ از آن با عنوان جوش بریزینگ یاد می شود. در طول فرآیند لحیم کاری(بریزینگ)، فلز پرکننده با عمل مویرگی به شکاف بین قطعات نزدیک به هم جریان می یابد. فلز پرکننده کمی بالاتر از دمای ذوب (مایع) خود قرار می گیرد در حالی که توسط یک اتمسفر مناسب، معمولاً یک شار محافظت می شود. سپس بر روی فلز پایه جریان می یابد (در فرآیندی که به عنوان خیس کردن شناخته می شود) و سپس برای اتصال قطعات کار به یکدیگر خنک می شود.مزیت اصلی جوش بریزینگ قابلیت اتصال فلزات مشابه یا متفاوت با استحکام قابل توجه است.

مزیت های جوش بریزینگ در مبدل های حرارتی

بریزینگ مزایای زیادی نسبت به سایر تکنیک های اتصال فلز مانند جوشکاری دارد. از آنجایی که لحیم کاری فلز پایه اتصال را ذوب نمی کند، کنترل بسیار محکم تری را بر روی تلورانس ها امکان پذیر می کند و بدون نیاز به پرداخت ثانویه، اتصالی تمیز ایجاد می کند. علاوه بر این، فلزات و غیرفلزات غیرمشابه (به عنوان مثال سرامیک های متالیزه) را می توان لحیم کاری کرد.

به طور کلی، لحیم کاری نیز به دلیل گرمایش یکنواخت یک قطعه لحیم کاری شده، اعوجاج حرارتی کمتری نسبت به جوش ایجاد می کند. مجموعه های پیچیده و چند قسمتی را می توان به صرفه و مقرون به صرفه لحیم کاری کرد. اتصالات جوش داده شده گاهی اوقات باید صاف شوند، یک عملیات ثانویه پرهزینه که لحیم کاری به آن نیاز ندارد زیرا یک اتصال تمیز ایجاد می کند. مزیت دیگر این است که لحیم کاری را می توان برای اهداف حفاظتی روکش کرد. در نهایت، لحیم کاری به راحتی با تولید انبوه سازگار می شود؛ زیرا پارامترهای فرآیند فردی نسبت به تغییرات حساسیت کمتری دارند.

سخن پایانی

شما می توانید با اطمینان از رعایت استاندارد ها، جهت طراحی و سفارش و خرید انواع مبدل حرارتی از جمله مبدل حرارتی پوسته و لوله ، مبدل حرارتی صفحه ای ، مبدل حرارتی هوا خنک و…. برای تاسیسات خود با واحد فروش یاران قطعه توس خراسان (یارا مبدل) در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.